Jak piece na pelet różnią się od tradycyjnego pieca opalanego drewnem?


Dla niektórych osób porównywanie korzyści płynących z pieca na pelet do korzyści pieca opalanego drewnem jest niezrozumiałe i niewarte rozważania. Niektórzy szanują tradycję, komfort i prosty styl życia naturalnego spalania drewna, podczas gdy coraz więcej osób wybiera wygodę i wydajność nowszych pieców na pelet, które skutecznie przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

ogień

Pelety nie były postrzegane jako źródło paliwa aż do końca lat 70-tych, ponieważ ceny paliw kopalnych, takich jak gaz, ropa naftowa i elektryczność nadal rosły. Niedawno piece na pelet stały się świetną alternatywą, która jest bardzo ekonomiczna. Oto kilka kluczowych kwestii dotyczących różnic pomiędzy piecami na pelet i tradycyjnymi piecami opalanymi drewnem, dzięki którym będziesz mógł dokonać najlepszego wyboru:

Piec na pelet jest sterowany termostatem - po ustawieniu pieca na pelet na żądaną temperaturę, nie ulegnie ona wahaniom i będzie stale ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Kiedy ogrzewasz drewnem w starszym, tradycyjnym kominku, stale musisz regulować ogrzewanie i dodawać kłody, aby utrzymać ciepło, co często sprawia duży problem. Pelety mają kontrolowany i wydajny proces spalania - wystarczy załadować paliwo, które jest następnie podawane do komory spalania z tyłu pieca.

Piece na pelet są najczystszym dostępnym urządzeniem do spalania paliw stałych. Przeprowadzają one najbardziej kompletne spalanie i pobierają większość produkowanego ciepła. Piec na pelet nie emituje dymu, w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców opalanych drewnem. Spaliny z pieca na pelet są chłodniejsze od pieca opalanego drewnem i nie wymagają załadowania pełnego komina. Piec na pelet posiada prosty otwór wylotowy, który przechodzi przez ścianę i na zewnątrz, dzięki czemu instalacja jest bardzo prosta.

Piece na pelet są znane jako urządzenia ekologiczne, ponieważ mają wysoką wydajność cieplną przy niskim poziomie wydzielania niepożądanych emisji, które tradycyjne piece wypuszczają do powietrza w dużo większych ilościach. Kolejną zaletą jest to, że pelety spalają się dłużej niż drewno, co zwiększa komfort użytkowania bez konieczności dodawania drewna do ognia.

Instalacja pieców opalanych peletami i pieców opalanych drewnem jest mniej więcej taka sama pod względem kosztów, ale wraz z upływem czasu można zauważyć, że piec opalany peletami zapewnia dodatkową wygodę i wydajność.

Gdy zaczniesz analizować różnice pomiędzy piecem na pelety a piecem opalanym drewnem, zobaczysz, że sprowadza się to do wyboru stylu życia. Oba zapewnią Twojej rodzinie ciepło w chłodnych miesiącach. Podczas gdy piece opalane drewnem ucieleśniają odwieczny obraz gromadzenia się wokół ciepłego, trzeszczącego ognia, piece na pelety przynoszą ciepło rodzinie z dodatkową wygodą i korzyścią w zakresie efektywności energetycznej, która pozwala ludziom na dalsze gromadzenie się wokół ognia. Jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie.