Samodzielne układanie kostki brukowej - krok po kroku


Układanie kostki brukowej jest skutecznym i atrakcyjnym sposobem na pokrycie trawiastych terenów wokół posesji. Możesz użyć kostki brukowej, aby uniknąć deptania trawy, kierować odwiedzających Twój dom w określonym kierunku lub w prosty i tani sposób uatrakcyjnić wygląd ogrodu.

Zastanawiasz się, czy możliwe jest wykonanie chodnika we własnym zakresie? Samodzielne układanie kostki brukowej nie jest wcale skomplikowanym procesem. Wszystko, czego potrzebujesz, to odpowiedni sprzęt i rozsądna ilość czasu. Jest to zadanie, które możesz wykonać w pojedynkę. Jednakże praca pójdzie znacznie szybciej, jeśli poprosisz o pomoc przynajmniej jedną osobą. Nie oczekuj też, że wszystko osiągniesz w ciągu jednego dnia. Zamiast tego staraj się pracować etapami, to pozwoli Ci stworzyć zachwycający przez lata efekt. Przy odrobinie cierpliwości, samodzielne układanie kostki brukowej może przebiegać tak dobrze, jakby zajmowali się tym prawdziwi profesjonaliści. Najważniejszy jest jednak właściwy plan. Możesz go przygotować, bazując na poniższych wskazówkach.

Przygotowanie gruntu

Na początku warto wyznaczyć teren, na którym zostanie ułożony chodnik. Następnie za pomocą łopaty należy wykopać zbędną ziemię, najlepiej na wysokość kostki, która zostanie wykorzystana, plus kilka dodatkowych centymetrów. Wydobyty grunt możesz wykorzystać w innym miejscu swojego ogrodu. Pamiętaj również o lekkim nachyleniu ścieżki. Dzięki temu woda nie będzie zatrzymywać się na kostce i tworzyć kałuże, tylko zostanie odprowadzona w określone miejsce.

Układanie kostki brukowej

Przed rozpoczęciem prac, powinno się stworzyć szczegółowy projekt, zawierający wszelkie pomiary planowanej ścieżki. W ten sposób można uniknąć zakupu zbyt wielu lub zbyt małej ilości potrzebnych materiałów. To szczególnie ważne przy dużych powierzchniach. Następnie stwórz mocną podstawę pod kostkę brukową, usypując wcześniej przygotowaną mieszaninę cementu, piasku i wody. Dopiero potem możesz zacząć układać kamienie zgodnie ze schematem, zostawiają niewielkie odstępy pomiędzy elementami.

Wypełnianie wolnej przestrzeni

Gdy kostka brukowa jest mocno osadzona, można wypełnić przestrzenie między nimi piaskiem, rozrzucając go luźno po całej powierzchni. W celu uzyskania trwalszych rezultatów można znów wykorzystać mieszankę cementu z piaskiem. Po jej przygotowaniu należy ją rozprowadzić, tak, aby wniknęła pomiędzy szczeliny. Następnie wystarczy za pomocą węża ogrodowego spryskać całą powierzchnię zimną wodą i pozostawić chodnik do kompletnego wyschnięcia.

Jak widać samodzielne układanie kostki brukowej nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki temu możemy zyskać nie tylko wspaniałą ścieżkę, czy podjazd, ale także zaoszczędzić pieniądze, które normalnie wydalibyśmy na zatrudnienie fachowców.